O firmie

KR AUDIO – to jedyna na świecie firma oraz światowy lider w produkcji triod mocy oraz wzmacniaczy audio klasy high end. Wszystkie produkty są wykonywane ręcznie, począwszy od ręcznego „dmuchania” szkła przy wytwarzaniu lamp. Nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań, dbałość o wysoką jakość, produkcja rzemieślnicza lamp i komponentów, wyrafinowana konstrukcja oraz całkowita rezygnacja ze stosowania linii automatycznej nadaje wszystkim wyprodukowanym produktom KR Audio unikalny charakter. 

Riccardo Kron, pomysłodawca i założyciel KR Audio był włoskim inżynierem. W schyłkowym okresie lamp elektronowych i po zamknięciu firmy elektronicznej, dla której pracował, postanowił stworzyć nową firmę – obecnie działającą w Pradze KR Audio Electronics s.r.o. W tym celu nabył część maszyn i konstrukcji istniejącego aktualnie ośrodka badawczego oraz fabrykę lamp elektronowych. W podjętym przedsięwzięciu wpierała go żona Eunice.

W 1992 roku rozpoczął produkcję lamp elektronowych. Jego pierwszy model stanowił reprodukcję lampy „Marconi”. Inż. Kron był zwolennikiem zastosowania szkła firmy Simax (wykonywanego w Czechach) w obudowach lamp. Jest to szkło borokrzemianowe (podobne w składzie do Pyrexu) wykorzystywane w zastosowaniach, które stawiają najwyższe wymagania w zakresie wytrzymałości na ciepło oraz trwałość chemiczną. SIMAX jest wytrzymały na korozję nawet w temperaturze do 300°C. To szkło wykorzystywane często w najbardziej precyzyjnej aparaturze naukowej. Zastosowanie tego szkła przy produkcji lamp gwarantuje utrzymanie wysokiej próżni oraz długotrwałej stabilności. Podczas gdy standardowe miękkie szkło handlowe jest tańsze i odpowiednie dla produkcji masowej z powodu niskiej temperatury mięknienia, nie jest ono niezawodne przy produkcji wykonywanej ręcznie. Cały czas dążył do ulepszania produkcji i jakości lamp poprzez szukanie nowych wzorów przyczyniających się do sprawniejszego działania i dłuższej żywotności.

Ze względu na pracochłonny proces produkcyjny, ilość wzmacniaczy, jaką wytwarza firma wyraża się w setkach a nie w tysiącach. KR Audio może również produkować do 300 lamp miesięcznie, w zależności od zapotrzebowania. „Jesteśmy jedyną znaną mi firmą, która robi lampy ręcznie przy użyciu procesu rzemieślniczego,” mówi Eunice Kron.
Zastosowana technologia jest jedyna w swoim rodzaju, wielu recenzentów zajmujących się branżą hi-fi zachwyca się tymi lampami i zachwala naturalne brzmienie produktów KR Audio.

Popularność KR Audio przybierała na sile. Firma zaczęła nawiązywać współprace z producentami w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz nastąpił rozwój lamp elektronowych przeznaczonych specjalnie do sprzętu audio.

W ten sposób narodziła się T-1610, największa na świecie mono trioda bezpośrednio żarzona do sprzętu audio. Połączenie niezwykłej intuicji Riccardo Kron i długoletniego doświadczenia techników byłej firmy Tesla doprowadziło do zaprojektowania i realizacji wyjątkowej lampy elektronowej triody bezpośrednio żarzonej, znajdującej zastosowanie we wzmacniaczach Kronzilla.

Dążąc do zapewnienia maksymalnej wydajności i niezawodności, inż. Kron zauważył, iż tradycyjne obwody, które w lampach wykorzystywane są również w sekcji przedwzmacniacza i drivera wzmacniaczy, nie spełniały stawianych przez KR Audio wymagań w zakresie jakości.

Rozwiązaniem okazało się połączenie technologii półprzewodnikowej z technologią lamp elektronowych.

W praktyce, stosowana przez wiele firm zajmujących się konstrukcją wzmacniaczy hi fi, technologia hybrydowa polega na wykorzystaniu lampy w sekcji przedwzmacniacza oraz półprzewodników w końcówce wzmacniacza.
KR Audio odwróciła tę kolejność, używając komponenty półprzewodnikowe w pierwszej sekcji, zaś lampy elektronowe w końcówce, przy jednoczesnym zastosowaniu zaprojektowanych bezpośrednio przez firmę transformatorów. 

Istnieją producenci wzmacniaczy półprzewodnikowych, wzmacniaczy lampowych oraz KR Audio.

I w ten o to sposób KR Audio wybiera trzecią drogę. Podczas tworzenia łączy świat lamp elektronowych ze światem półprzewodników, tworząc doskonałe zestawienie.

W zakładzie KR audio Electronics w Pradze można zaobserwować łączenie tradycyjnych i nowoczesnych technik: wydmuchiwanie szkła, ręczny montaż każdej lampy oraz wprowadzanie całości do próżniowego pieca indukcyjnego i komputerów kontrolujących parametry lamp w celu przeprowadzenia testów i selekcji. W pokoju obok na obszarze selekcji i testu, dokonuje się montażu projektowanych i produkowanych przez KR Audio wzmacniaczy.
To jedyne miejsce na świecie, w którym odbywa się powyższy proces. Wyjątkowa synergia

Wzmacniacze KR Audio stanowią punkt docelowy dla każdego audiofila. Ich dźwięk różni się od dźwięku wydawanego przez aktualne produkcje.
Podobnie jak zestarzała szkocka whiskey słodowa, potrafią podarować wyjątkowe chwile jedynie tym, którzy są w stanie poświęcić im należną uwagę.

Europejska tradycja kultury i muzyki przyczynia się do tych osiągnięć nadając muzyce magiczną moc.

Przy dokonywaniu wyborów kierujemy się pasją i doświadczeniem i z wielką przyjemnością oferujemy we Włoszech części elektroniczne KR, uchodzące za jedne z najlepszych wzmacniaczy audio hi fi na świecie.

Po upadku muru berlińskiego i idącym za tym końcem komunizmu, w 1992 roku Riccardo Kron udał się do Republiki Czeskiej w celu zainwestowania w spółkę produkującą lampy elektronowe w Pradze.

Ręczna produkcja, najpierw przez VAIV, potem przez KR, lamp elektronowych i wysoki poziom próżni wpływający na większą niezawodność to główne kryteria jakimi od zawsze kieruje się firma stworzona przez Riccardo Kron.

Pierwszymi wyprodukowanymi lampami były TM Marconi oraz 300B. Następnie opracowano lampy będące pochodnymi 300B, ale o większej wydajności.

Próba zaprojektowania obwodu przy zastosowaniu lamp w przedwzmacniaczu/driverze wzmacniacza o obwodzie klasycznym nie powiodła się. Wystąpiły problemy z mikrodźwiękiem, co spowodowało utratę niezawodności.

W związku z tym narodził się pomysł zrealizowania pierwszej części przy wykorzystaniu półprzewodników, natomiast lampy elektronowe posłużyły za końcówkę mocy.

Pierwszy wzmacniacz „Kronzilla” SD pracujący w klasie A, w wersji single-ended (o pojedynczym końcu) z lampą KR T-1610 posiadał moc 22 watt. Po nim nastąpiły kolejne wzmacniacze monofoniczne o nazwie DM, o mocy 42 watt.

Na podstawie zdobytego doświadczenia i nabytej wiedzy, Marek Gencev, aktualny inżynier ds. Rozwoju Produktu, zaprojektował wzmacniacz stereo Kronzilla model SX oraz jego odpowiednik wzmacniacz zintegrowany SXi, oba w wersji single ended o mocy 50 Watt i pracujące w klasie A.

Następnie ujrzały świat wzmacniacze dual mono KR Kronzilla DX o mocy 100 watt rms pracujące w klasie A oraz jeszcze lepsze wzmacniacze dual mono KR Kronzilla DXL w konfiguracji push-pull, oferujące moc 140 watt rms .

W 2013 roku opracowaliśmy i stworzyliśmy nowy model. W tym celu posłużyliśmy się doświadczeniem Lundahl w zakresie transformatorów, wykorzystując je w obwodzie Kronzilla. Tak o to narodził się nowy KR Kronzilla VA 680, który w grudniu 2013 roku został uznany w Niemczech, przez czasopismo „Audio”, za najlepszy wzmacniacz końcowy i który obecnie cieszy się popularnością na całym świecie.

Niedawno mieliśmy okazję zaprezentować VA 830, wzmacniacz zintegrowany KR 300B w konfiguracji push-pull o mocy 40 watt rms, klasa A. Słuchanie muzyki na nim to czysta przyjemność.

Na Munich High End 2017 zaprezentowaliśmy nowy P135, przedwzmacniacz hybrydowy z lampami bezpośrednio żarzonymi KR 45.

KR Audio Electronics perfekcyjnie wykorzystuje doświadczenie zdobyte w zakresie badań i rozwoju, dzięki czemu realizuje najlepsze produkty do wzmacniania audio, przy użyciu naszych lamp elektronowych umieszczonych na obwodach hybrydowych opracowanych do produktów stereo, które są w stanie dostarczyć niezapomniane emocje”.